Div 2 Västra Götaland, herr 2025
Tabell
Lag |
M |
V |
O |
F |
P |
1 |
Laholms FK |
25 |
18 |
3 |
4 |
57 |
2 |
Tvååkers IF |
25 |
16 |
6 |
3 |
54 |
3 |
Onsala BK |
25 |
13 |
5 |
7 |
44 |
4 |
Åstorps FF |
25 |
12 |
6 |
7 |
42 |
5 |
Lindome GIF |
25 |
13 |
2 |
10 |
41 |
6 |
Västra Frölunda IF |
25 |
12 |
4 |
9 |
40 |
7 |
Qviding FIF |
25 |
11 |
5 |
9 |
38 |
8 |
Jonsereds IF |
25 |
9 |
8 |
8 |
35 |
9 |
BK Astrio |
25 |
9 |
6 |
10 |
33 |
10 |
Landvetter IS |
25 |
10 |
3 |
12 |
33 |
11 |
Hestrafors IF |
25 |
6 |
9 |
10 |
27 |
12 |
IF Böljan Falkenberg |
25 |
5 |
5 |
15 |
20 |
13 |
Varbergs GIF FK |
25 |
6 |
1 |
18 |
19 |
14 |
Bergdalens IK |
25 |
2 |
3 |
20 |
9 |
Match
3 - 0
LINDEVI IP 1 KONSTGRÄS
19 september 2025
19:00
Referat
Referat: Lindome GIF - Jonsereds IF
Omgång 22 bjöd på ny hemmamatch och ännu ett spännande derby, denna gång mot Jonsered som spelade ut oss rejält 2024 här på Lindevi. Revansch fick Lindome efter en klar 3-0 seger men sett till bollinnehav, hörnor, skottförsök, antal passningar så har Jonsered ett övertag och det speciellt under andra halvlek. Fotboll går ju som alla vet ut på att göra mål och att vinna matcher och där var hemmalaget storleken större denna match.
Zebrorna startar matchen bra genom att vid ett flertal tillfällen slå diagonala djupa passningar bakom Jonsereds backlinje dock utan att komma till några riktigt farliga avslutslägen. Hemmalaget närmar sig Jonsereds mål mer och mer och efter 10 spelade minuter kommer Karl Landsten fram på en djupledspassning inne i straffområdet från Tobias Almeskär men Jonseredsförsvaret avvärjer avslutsförsöket precis i sista stund. Zebrorna trummar på men det dröjer till minut 20 innan man kan spräcka nollan. Kevin Fransson slår en längre passning till mötande Karl Landsten som vänder upp och rundar hela Jonsereds försvar och serverar Emir Bosnic bollen nära målet och det är bara för honom att stöta in den i ett öppet mål till en välförtjänt ledning i matchen. Efter ledningsmålet tar Jonsered för sig lite mera och skaffar sig ett bollövertag men har svårt att komma fram till några riktigt vassa avslutslägen. 35 minuter in i matchen går Zebrona bort sig lite i sitt försvarsspel och Jonsered kommer runt backlinjen till vänster inne i straffområdet men Jens Bergendoorff kan fånga den farliga cutbacken precis framför fötterna på en framstormande Jonseredsspelare. Efter denna starka kvart med offensivt spel från Jonsered tar Zebrorna tillbaka taktpinnen och börjar bygga ett bättre offensivt spel. Fem minuter före halvtidsvilan kommer nästa hemmamål och det är ett riktigt skickligt spel som föregår Emirs andra mål för dagen. Kevin Fransson spelar bollen till en mötande Ahmed Hussain som direkt spelar vidare till wingbacken Adam Söndergaard som i sin tur utmanar in i banan och frispelar djupledslöpande Bosnic som avslutar med ett säkert målskott under en chanslös Arvid Stenvaller i Jonseredsburen. Zebrorna skapar ännu ett riktigt vasst läge fem minuter före halvtidsvilan när man bryter ett uppspel från Jonsered vid mittlinjen och frispelar Karl Landsten men hans avslut räddas skickligt av en utrusande Stenvaller. Sista målchansen i matchen skapar Jonsered när man kommer fram på vänstersidan och slår ett bra inlägg som stöts över vid bortre stolpen av tidigare Lindomespelaren Alexander Nilsson.
Andra halvlek startar Zebrona lite slarvigt och hafsigt medan Jonsered spelar ett lite ner direkt offensivt spel för att få till målchanser. Redan fem minuter in i halvleken spelar man sig fram till ett bra högerläge med passning snett inåt bakåt som Jens i Zebraburen skickligt kan fånga framför fötterna på framrusande Jonseredsspelare. Zebrorna fortsätter med ett slarvigt passningsspel medan Jonsered anfaller på kanterna med flera inägg och några hörnor där man kommer till ett par avslut på mål där Jens får göra några skickliga ingripande. Det dröjer ända till en kvart in i andra halvlek innan Zebrorna spelar sig fram till en riktigt farlig målchans. Kevin Fransson vinner en andraboll och frispelar Emir Bosnic som tvingar Stenvaller till en kvalificerad räddning vid sin vänstra stolpe. Minuten efter Zebrornas vassa avslut kontrar Jonsered på sin vänsterkant och kommer till ett bra avslut som Bergendorff tippar ut till hörna. Hörnan från höger blir riktigt farlig där Rida Madoun får undan nickavslutet i allra sista stund. Spelet är nu ganska fram och tillbaka med dåligt passningsspel från båda lagen där lagen byter boll fram och tillbaka. Kvarten kvar av matchen spelar sig Jonsered fram till sin bästa chans i matchen när man vinner en duell strax utanför Zebronas straffområde och frispelar en lagkamrat som får se sitt avslut från nära håll blockas bort till hörna av Kevin Fransson i allra sista sekunden. Jonsered fortsätter sin offensiv och spelar sig några minuter senare fram till en cutback från kortlinjen in till fri spelare mitt i straffområdet men avslutet räddas av en välplacerad hemmamålvakt ut till ännu en hörna. Matchen böljar fram och tillbaka där ett jagande Jonsered då och då blottar sig defensivt men där Zebrorna inte riktigt klarar av att ta vara på de blottor som uppstår. Med tio minuter kvar av matchen kommer Zebrorna fram i ett fint centralt anfallsförsök och Karl Landsten blir fälld strax utanför straffområdet med frispark som följd. Frisparken räddas ganska enkelt av duktige Stenvaller i Jonsereds mål. Matchen fortsätter bölja fram och tillbaka och minuter efter Zebrornas frispark kommer Jonsered återigen fram på sin vänsterkant och spelar sig till ett skottläge inne i Lindomes straffområde som blockas bort av Almeskär. Sista tio minuterna av matchen mattas Jonsereds offensiv av och man kommer inte fram till lika vassa avslutssituationer längre. Zebrorna däremot blir vassare och vassare i sina kontrastötar. Som så ofta när ett lag inte lyckas få in bollen trots spelövertag så kommer motståndaren så småningom att få till en vass målchans och då punktera matchen. Precis det som händer även i denna match med mål av Karl Landsten i matchens sista minut och tre nya poäng till Zebraflocken.
Nästa match bär det av till Hestrafors mot ett mycket höststarkt lag som kämpar för att undvika kval och kvalificera sig för fortsatt div II status. Hestrafors har skakat de flesta lagen här under hösten och bara förlorat två matcher de 10 senaste omgångarna. Laget har revansch i sikte mot oss efter en hård dust i våras när Zebrorna vann med 3-1. Ännu en chans för Lindome att bättra på bortaresultaten som inte varit speciellt bra detta spelår.
Ses i Hestrafors om en vecka och Kämpa väl alla!
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng